Z danych wynika, że Polacy nie czują pasji do pracy, a to prowadzi do wypalenia zawodowego
Z raportu SW Research i Runaways wynika, że aż 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. z nich nie dostrzega w wykonywanych obowiązkach żadnego sensu. To niepokojące statystyki, które socjolożka prof. Karolina Wigura oraz psycholożka dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska komentują jako symptom wzrastającego poziomu stresu oraz wypalenia zawodowego, co przekłada się bezpośrednio na nasze życie prywatne. Rosnąca liczba Polaków, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, boryka się z trudnościami w osiągnięciu zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.
– Zwykle słyszy się zbitkę: ciężka praca, męcząca praca. Obawiam się, że bardzo często praca postrzegana jest jako mozół, jako coś, co przerasta siły – mówi dr Woydyłło-Osiatyńska w rozmowie z agencją Newseria. – Z badań wynika, że praca jest dla Polaków źródłem stresu…
Polacy spędzają w pracy średnio 40 godzin tygodniowo, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Mimo że 2/3 pracowników sądzi, że są kompetentni w swoim zawodzie, aż 80 proc. z nich nie odczuwa entuzjazmu do wykonywanych zadań. Takie podejście może prowadzić do trudnych konsekwencji, jak na przykład wypalenie zawodowe.
– Praca to przede wszystkim źródło zarobku, utrzymania… bardzo mało siły do życia – dodaje dr Woydyłło-Osiatyńska. Z raportu wynika, że czworo na dziesięciu pracowników comiesięcznie czuje się po powrocie z pracy zbyt zmęczonych, aby cieszyć się wolnym czasem. Szczególnie wyraźne jest to wśród młodszych pokoleń, a 20 proc. Zetek oraz 27 proc. milenialsów pracuje w nadgodzinach przynajmniej raz w tygodniu.
Mimo tego, że pieniądze są kluczowe, to dla większości pracowników stabilność zatrudnienia (87 proc.) oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (83 proc.) stały się priorytetami. Wyraźnie widać różnicę w postrzeganiu pracy między pokoleniami – młodsze pokolenie (Zetek) bardziej stawia na wartość czasu wolnego w porównaniu z klasycznym etosem pracy, wyznawanym przez starsze pokolenia.
– Work-life balance to raczej formuła magiczna… Polacy są w bardzo ciekawym momencie, jeżeli chodzi o stosunek do pracy – podsumowuje dr hab. Karolina Wigura, wskazując na dynamiczne zmiany w podejściu do pracy w naszej kulturze.
Na przyszłość można mieć nadzieję, że świeże spojrzenie na pojęcie pracy oraz zaangażowanie w tworzenie harmonii pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym przyniesie lepsze rezultaty w walce z wypaleniem zawodowym i stresem, z którym boryka się tak wielu Polaków.
na podstawie Newseria.pl, fot. Newseria.pl